Bank zanim zdecyduje się udzielić nam kredytu sprawdza naszą zdolność kredytową. Do tego aby obliczyć zdolność kredytową potrzebuje on kilku informacji o nas. Podstawowym kryterium jest wysokość naszych dochodów oraz spłacane obecnie kredyty, czy płacimy w terminie, czy posiadamy karty kredytowe. To wszystko wpływa na ocenę naszej zdolności kredytowej. Do tego bank wysyła zapytanie do biur informacji jak BIK czy też KRD. Na podstawie zebranych informacji analityk podejmuje decyzje. W przypadku niewielkich kwot, często proces odbywa się automatycznie, bez udziału człowieka.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to wiele czynników, aby obliczyć zdolność kredytową bank bierze pod uwagę kilka czynników. Jednym z podstawowych są nasze zarobki. To w dużej mierze od nich zależy czy mamy szanse na kredyt. Kolejnym elementem jeżeli nasze dochody są wystarczające nasze wydatki. Do tego dochodzi historia naszych wcześniejszych zobowiązań. Czy spłacaliśmy je w terminie, czy mieliśmy spore opóźnienia. Taki informacje bank otrzymuje z BIK. Jeżeli wszystko jest ok, to analityk kredytowy zapalne zielone światło i można podpisywać umowę o kredyt. Czasem warto poprawić własną zdolność, jak to zrobić w dalszej części artykułu.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Zdolność kredytową poprawiamy automatycznie spłacając w terminie wszelkie nasze zobowiązania. Również warto utrzymywać karty kredytowe jako spłacone, wówczas dostajemy sporo punktów. Również debet obniża naszą zdolność kredytową, wiece warto przemyśleć jego zamknięcie.

Close